Minden egyes nap ünnep valaki számára, attól függetlenül, hogy mi nem tudunk erről. Vajon hány ember életében lehet jeles éppen a mai nap? Lehet az születésnap, névnap, évforduló stb., bizonyára megszámlálhatatlanul sok. Vannak olyan ünnepeink, melyek konszenzus alapján jöttek létre. Mindenki számára közismertek pl.: nőnap, anyák napja, munka ünnepe, vallási ünnepek.
Minden évben gyarapodnak az ünnepnapok, pedig sokról nem is tudjuk, hogy létezik ilyen. Jó alkalom ez arra, hogy felhívjuk a figyelmet egy-egy hivatásra, betegségre, a környezetünk megóvására és még sorolhatnám.
Június 10. a Kézművesség Világnapja
Kevés helyen lehet hallani és olvasni róla, mindössze néhány éve létezik. Nem találtam túl sok információt róla az interneten böngészve sem. Amit megtudtam, hogy időpontjának a Kézműves Világtanács 1964-es megalakulásának dátumát választották, ami június 10-re esik. Az Erdélyi Kézmíves Céhnek köszönhetjük, akik 2014 októberében a a Kézművesek Világtanácsának 50. évfordulóján újra kezdeményezték a kézműves mozgalmak összefogását. (Forrás: Wikipédia)
Számomra ez egy jeles nap, hiszen én is a kézművesek világához tartozónak vallom magamat. Nem vagyok oda a tömegcikkekért, ha ajándékozásra kerül a sor, mindig igyekszem valami kézműves ajándékot is belecsempészni. (Természetesen ehhez ismerni kell a megajándékozott ízlését, nem mindenki szereti a kézműves dolgokat.)
A kézművesek világa rendkívül összetett és sokszínű. Ahogyan én látom, a mi kis hazánk a kézművesek országa. Hihetetlenül sok tehetséges, kreatív ember él itt. Sajnos a kézműves munka megbecsülése ezzel párhuzamosan sok esetben rendkívül alacsony. A többség az árait a kínai tömegcikkekéhez igazítja, ami rendkívül nagy hiba. Nem rendelkeznek kellő önbizalommal, nem hiszik el, hogy amit csinálnak az jó, és korrekt árakkal kell dolgozni. A hobbi alkotók tovább rontják a helyzetet: az interneten virágzik a feketekereskedelem, ezzel rendkívül megnehezítik a tisztességes adófizető kézművesek dolgát. Mindig találsz olyat, aki az olcsóbbnál is olcsóbban adja a termékeit (ezzel kapcsolatban beszélhetnénk a minőség kérdéséről is, de ez oly mértékig változik, hogy nem lehet általánosítani ebben a kérdésben).
A mostani gazdasági helyzetben sokan közülük is lehetetlen helyzetbe kerültek. Akinek nincs stabil lábakon álló kiépített vevőköre, annak rendesen fel kell kötni a nadrágszíjat (és bele kell vetnie magát a marketing rejtelmeibe). A nemzetközi folyamatok azt mutatják, hogy a nehezén még nem vagyunk túl, még több ember maradhat munka nélkül, s a kézműves termékek ilyenkor jellemzően nem élveznek prioritást, ami a vásárlói kedv további csökkenését eredményezheti.
Kézműves manapság szinte bárkiből lehet, írom ezt én, az egykori kétbalkezes, aki anno a technika óráktól szabályosan frászt kapott. Viszont a tanulás, a folyamatos fejlődés elengedhetetlen. A hobbi alkotókat is nevezhetjük kézművesnek, viszont úgy gondolom, hogy érdemes különválasztani a két dolgot, ami természetesen semmit nem von le az általuk létrehozott alkotás értékéből.
Miért szeretem a kézzel készült termékeket?
Minden egyes két kézzel létrehozott, “megmunkált” darab magán viseli a készítője keze nyomát és a lelkének egy parányi morzsáját. Nem hiába használják sokan a kézzel, lélekkel, szívvel, szeretettel jelzőket a mottójukban. Minden egyes kézműves, művész, alkotó különleges teremtő erővel bír. A gyári, gépsoron készült termékekkel ellentétben az alkotó időt és (alkotó) energiát fektet minden egyes darabba, ettől lesz más a “kisugárzásuk”. Más megérinteni, viselni, a magadénak tudni, az otthonod részévé tenni. Tudod és érzed, hogy többet kaptál egy szimpla tárgynál.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: