Soha nem volt még ilyen bizonytalan az iskolakezdés időszaka, különösen nekünk szülőknek. Eddig minden évben készen álltunk a sulira ilyenkor, megvásároltunk minden taneszközt, felszerelést. Idén viszont nem. Várunk, kivárunk…
Kinéztem egy új iskolatáskát, de nem rendeltem meg, egyáltalán szükség lesz rá? Arra a feltehetően pár hétre lehet, hogy megfelelő a 2 évvel ezelőtt vásárolt is. Előttem a tanszerlista, s arra a következtetésre jutok, hogy csak a legszükségesebbeket fogom megvásárolni. Ünneplőt? Na azt biztosan nem veszek, akkor sem, ha kissé rövid már az ing, sem ünneplő cipőt azért, hogy kb. 1 alkalommal kerüljön elő a szekrényből. A rajz és technika felszerelést haza se tudtuk hozni az iskolából az előző tanévben.
1 héttel szeptember előtt étkezés befizetés, remélem nem potyára, mint tavaly, még fél havi befizetésünk így is bent ragadt. Étkezés? Külön kérdéskör ebben az esetben a higiénia, mivel az udvaron kell tízóraizniuk, ha nem esik, mindegy hogy kánikula van vagy röpködnek a mínuszok.
Bízom benne, hogy nem kell maszkot viselni az iskolában. Nagy nehezen kb. 15 percet bír ki a fiam benne és gondolom ezzel nincs egyedül. Nem szeretném, ha rosszul lenne vagy elájulna bármelyik gyermek emiatt. (Az sem ártana, ha nem aug 31-én este 6-kor az évnyitón tudnánk meg, hogyan kell készülni másnap reggelre, mert akkor már biztosan nem tudunk beszerezni semmit.)
Visszagondolva az előző évekre, minden évkezdéskor sokan lebetegednek már az első hetekben. Most nem is tudom mire számítsak, hiszen lassan fél éve kerülik egymást a gyerekek, egy hányás-hasmenés vagy egyéb fertőző betegség szerintem tarolni fognak.
Az elmúlt hónapokban sok véleményt elolvastam, videót megnéztem és nehéz eldönteni kinek higgyen az ember. Féltem a gyermekemet, féltem a családomat, de a vállalkozásunkat is. Nem engedhetünk meg egy (lehetséges vagy kialakult fertőzés miatti) karantént magunknak, minden nap menni kell valamelyikünknek akkor is, ha törik ha szakad, mert életek múlna rajta.
Nagyon nehéz volt átállni a digitális oktatásra és minden nap felkészülni, megfelelni. Ha arról lenne szó, hogy akarom-e ismét ezt végigcsinálni (mert bár nem olyan kicsi a gyermekem, egyedül elvérezne a tanulásban), akkor azt mondom, hogy nem. Viszont a másik oldalról nézve a dolgot, inkább vállalnám, minthogy valamelyikünknek baja essen.
A legrosszabb, hogy tényleg senki nincs tisztában azzal, hogy mire készüljön. A pedagógusok sem tudják, hogy milyen protokoll lesz az iskolákban, valamint hogyan készüljenek az oktatásra. Egy rajzórát nem lehet egy kalap alá venni a matematikával.
Természetesen nem minden szülő tud otthon maradni a gyermekével, segítséget pedig nem kaptak (vagy pedig olyan minimálisat, ami tűzoltásra sem elég). Nem tudom, hogy mi lenne a jó megoldás. Az ingyenes internet ötletére nem is mondok semmit, mivel eleve együtt van a legtöbb embernek a tv, telefon előfizetésével. Ne gondoljuk, hogy pár ezer Ft-os ingyen internet megoldaná az otthoni tanulás problémáját, mikor valahol eszköz sincs, amin használni tudná vagy éppen áram.
Itt egy jóval nagyobb kaliberű segítségnyújtásban kellene gondolkodni. Még a családi pótlék megduplázása sem volna elég semmire, hiszen az egy gyermekes szülőnek is ugyanúgy otthon kell maradni, mint ahol 3-4 gyermek van (aki a legkisebb gyermek 8 éves koráig főállású anya lehet), tehát az 1-2 gyermekes szülő, ha elveszíti az állását, valóban bevétel nélkül marad.
Olvastam arról, hogy a szerbiai iskolák gyakorlatilag felosztják napot: csökkentett óraszám és rövidített órák mellett 2 évfolyamonként 3 órás eltolódással kezdik a napot (1-2.o. :8-11 h, 3-4.o.:11-14 h, 5-6.o.: 14-17 h, 7-8.o.: 17-20 h). Mondjuk ez abból a szempontból jó, hogy kevés gyerek fog érintkezni egymással az iskolában (bár ezt iskolai ügyelet nélkül megint kivitelezhetetlennek tartom).
Mellesleg megjegyzem, hogy nálunk takarítónő hiány van az iskolákban. A fertőzés veszélye megnövekedett fertőtlenítési munkával jár, de ki fogja ezt elvégezni?
Iskolarendőr az lesz jó pénzért, de minimálbéres takarítói állásra lasszóval sem lehet fogni embereket, különös tekintettel arra, hogy ők még inkább ki lesznek téve a fertőzésveszélynek.
Az információk visszatartása, a média manipulációja, az álhírek pedig cseppet sem segítenek a tisztánlátásban.
(A kép forrása: https://www.freepik.com/free-photos-vectors/background )