Édua - A hold lelke

Visszatérés az iskolába, de milyen áron?

Mondanám, hogy lassan kezd tisztulni a kép az iskolakezdést illetően, de őszintén szólva nem így van.

Szerencsére nem vásároltam ünneplő ruhát, mert mára megtudtuk, hogy nem lesz tanévnyitó ünnepség a hétfői nap folyamán. Az ünnepség rádión, a bizonyítványosztás az első, keddi tanítási napon fog megtörténni a higiéniai szabályok ismertetésével egyetemben.

A legfrissebb információk szerint  kötelező maszkot vinni az iskolába, de tanórán nem kell viselni. A legtöbb anyuka, akivel ezidáig beszéltem, nem szeretné, ha a gyermeke egész nap maszkot viselne az iskolában (nem hobbiból és nem azért, mert alapvetően maszk ellenesek lennének). Emellett pedig én is kiállok.

Természetesen hihetetlen időzítéssel pont most jelent meg a WHO és az UNICEF ajánlása, hogy viseljenek a gyermekek is maszkot. Ezt a “hírt” a tegnapi és a mai napon vette át egyre több portál és online magazin.  Azért a legtöbben tisztában vannak azzal ugye, hogy az iskola nem egy klimatizált üzlethelyiség, ahol el lehet viselni a maszkot egy bevásárlás során, hiszen egyenletes a hőmérséklet, nincs túl magas páratartalom, nem kell félni amiatt, hogy szellőztettek-e vagy sem.

A minap (utólag online) néztem egy riportot, ahol a szavazók állítása szerint 10-ből 9-en hordanak maszkot a közösségi tereken. Szerintem nem mondok újat azoknak, akik gyalog vagy tömegközlekedési eszközökkel járnak, hogy ennek  semmi köze nincsen a mai magyar valósághoz.

Pl. a buszon valójában 10-ből 9 embernél van maszk, a 9 emberből pedig 1 ember használja rendeltetésszerűen, tehát orrot és szájat egyaránt eltakarva, ott is csak azért, mert kötelező és elviekben ellenőrzik. Egyébként még nem volt egyetlen alkalom sem a nyár folyamán, hogy buszsofőrön maszkot láttam volna.  A legtöbben egyfolytában macerálják az arcukon, lehúzzák az orrukról, szájukról, majd vissza. Ennek így semmi értelme nincsen, maximum az, hogy sokkal többször nyúlnak az arcukhoz, mint egyébként.

Térjünk vissza a közösségi terekhez, nézzük meg az ünnepségekről és díjátadókról készült fotókat és videókat. Még elvétve sem visel maszkot egyik politikus, közéleti személyiség vagy meghívott sem. Úgy gondolom, ha azt várjuk el az emberektől, hogy viseljék, akkor azt is kellene reprezentálni az embereknek.

A másik sarkallatos pont, senki ne menjen iskolába, ha valamilyen betegség tüneteit mutatja. Nos, sokan allergiásak, eleve az orrfolyás és egyéb kellemetlen tünetek a mindennapjaik része. Másrészt a gyerekek fél éve nem voltak közösségben, ami azzal járhat, hogy nagyon hamar meg fogják egymást fertőzni (mint mikor először kerülnek az oviba). Egyébként senkit sem szokott kiírni az orvos náthával, megfázással, kis köhögéssel, csak ha már lázas a gyerek, különben hónapokat hiányoznának az iskolából, ami az évismétlés veszélyével jár. (Mellesleg megemlíteném, hogy évek óta egy orvos látja el 2 munkáját nálunk, ami iskolaidőben eleve hatalmas betegszámmal jár, ez számukra brutális megterhelést fog jelenteni.)

Ki fogja igazolni ezeket a hiányzásokat? Melyik szülő fog tudni ennyi időre táppénzre menni? Hogy fogja pótolni a gyermek a sok lemaradást?

Még egy nagyon fontos probléma: a megnövekedett fertőtlenítési, takarítási munkákat ki fogja elvégezni? Az iskolák nem készültek fel erre, nem vettek fel új takarítókat, a jelenlegi dolgozók pedig kevesen vannak, sok helyen nincsenek is ott napközben, csak délutános műszakban. Az egyértelmű, hogy a jelenlegi létszámmal ezt a feladatot nem lehet az elvárt gyakorisággal és gondossággal elvégezni.

Eltérő csengetési rend kérdése…. Mondjuk ez alsó tagozatban kisebb probléma, de felsőben és középiskolákban, pedagógushiány mellett hogyan lehet mindezt kivitelezni? (A mi iskolánkban jelenleg is jóval kevesebben vannak, mint kellene.)

Erről jut eszembe az is, hogy az osztályok lehetőleg ne érintkezzenek egymással. Nos, konkrétan nincs olyan felsős pedagógus az iskolánkban, aki ne tartana órát minden felső tagozatos osztályban, sőt vannak szülők, akiknek 2-3-4 gyermeke is az iskolába jár, természetesen mindegyik másik osztályba. Hiába kerülik egymást az osztályok: a pedagógusok, illetve a testvérek révén a vírusok és bacik gyorsan gazdát fognak cserélni az osztályok között.

A szülők egyébként nem léphetnek az iskola területére, ami a kisebb gyermekeknél több szempontból sem jó, hiszen egy elsős biztos nem fogja megjegyezni mit mondott a pedagógus. Esetükben a szülő és a pedagógus általában napi szinten szokott kommunikálni a gyermekekkel kapcsolatosan felmerülő kérdésekről, problémákról.

Mi jobb híján arra jutottunk, hogy nem kérjük a napközit idén, mivel kizárólag összevont napközire volt eddig lehetőség az iskolában, ami azt jelenti, hogy hiába különítik el az osztályokat, ha délután egy helyre vannak összezárva.

Zárásként megjegyezném, hogy  vannak olyan osztálytársak, akik (a családjaikkal egyetemben) még most is a tengerparton, a Balcsin és más szuper zsúfolt helyeken üdülnek, fittyet hányva a vírusra, maszkra, meg egyebekre, de mi mást is várhatnánk, ha ezt  a példát látják a politikusoktól és a médiában szereplő emberkéktől egyaránt….

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg másokkal is, látogass el Facebook oldalamra!

 

Édua

 

(A kép forrása: https://www.freepik.com/free-photos-vectors/background )

Címkék: ,

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!