Édua - A hold lelke

Plátói szerelem felnőttkorban

Szeretni sokféleképpen lehet: önzetlenül, istenhittel, szerelemmel, viszonzottan, reménytelenül, gyermeki naivitással, tisztelettel, hálával telve, feltétlenül, barátilag,  ráerőszakolva magunkat a másikra és így tovább.

Ahhoz, hogy a szeretetből kölcsönös érzelmi kapcsolat szülessen (a szülő és gyermeke közötti  kapcsolatot  nem sorolnám ide) mindkét félre szükség van,  beszéljünk akár barátságról vagy éppen szerelemről. Egy kapcsolat csak akkor lehet valóban működőképes, ha a felek érzései azonosak vagy hasonlóak. Ha pl. egy baráti kapcsolatban az egyik fél többet érez, mint a másik, akkor felborul az egyensúly.

A viszonzott/beteljesült szerelemben a két lélek egymásra talál, nem csupán fizikai vonzalom köti össze őket. Ezt az érzést sem kicsikarni, sem pedig érzelmi zsarolással elérni nem lehet.

A plátói szerelem érzése természetes velejárója az életünknek, szinte minden kamasz és fiatal átesik rajta.  Későbbi életünk során is felbukkanhat. Többnyire érzelmileg éretlen embereknél fordul elő vagy  azoknál,  akiket valamilyen “sérülés” ért korábban (érzelmi, verbális, fizikai bántalmazás). A normális párkapcsolattól való félelem is okozhatja, hogy reménytelen szerelmet válasszon valaki, aminek a beteljesülésére nincs esély (a félelmet okozhatja kisebbrendűségi érzés, önbizalomhiány vagy valamilyen másság, fogyatékosság stb.).

A magányosság, a szeretet hiánya (szeretetlenség) is vezethet odáig, hogy elérhetetlen emberre vetítse ki  a vágyait a plátói szerelmes. Az ezzel járó érzelmi felindulást, frusztrációt szerencsés esetben produktív formába öntheti a szerelmes, pl.  művészi alkotásokban, írásban, sportokban vezetheti le. Viszont káros hatása is lehet: depresszióhoz, illetve további önértékélesi zavarokhoz is vezethet.

Nem is gondolná az ember, de a plátói szerelem párkapcsolat mellett is kialakulhat, ami azt jelzi, hogy valami nem működik megfelelően a partnerek között. Előfordulhat az is, hogy egy kihűlt kapcsolatból az egyik fél nem tud, nem akar vagy nem mer kilépni, s ezért választ olyan szerelmet célpontjául, amiről tudja, hogy nem teljesedhet be.

Fel kell ismernünk, hogy mi az, ami már túlmutat az egészséges érzelmi állapoton, s a konzekvensen lehetetlen választások esetén érdemes feltárni a kiváltó okokat. Ne szégyelljünk segítséget kérni, hiszen egy szakember segíthet jobban megismerni a miérteket és abban, hogyan alakíthatunk ki normális párkapcsolatot.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg másokkal is, látogass el Facebook oldalamra!

 

Édua

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!