Édua - A hold lelke

A pénz hatalma

Senki nem tehet arról, hogy hova született, milyen a bőrszíne, a nemzetisége, melyik kontinensre vagy éppen vallási felekezetbe. Arról sem, hogy fiú-e vagy lány, hogy szép-e vagy csúnya, hogy beteg vagy egészséges és még sorolhatnánk.

Az ember hajlamos diszkrimálni, lenézni másokat szinte bármilyen okból. Tedd fel magadnak a kérdést! Miben/mitől vagy Te jobb vagy különb másoknál?

Mielőtt ítélkeznél bárki felett, képzeld magad a másik ember helyébe. Vajon te hogyan éreznéd magad, ha a veled született, esetleg valami folytán kialakult másságod miatt lenéznének, megkülönböztetnének. Sokkal könnyebb másokat bírálni, mint saját magunkkal, illetve a saját hibáinkkal szembenézni.

Sajnos az emberiség sosem tanul a hibáiból! Évezredek óta képes ugyanazokat a hibákat elkövetni, újra és újra elismételni. Bármerre is tekintesz a világban: politikai, gazdasági érdekek mentén üldöznek embereket a vallásuk, a bőrszínük, a nemzetiségük, a politikai hovatartozásuk stb. alapján. A gyűlöletkeltés, mások hibáztatása, bűnbaknak kikiáltása ma is ugyanolyan kiválóan működik, mint évszázadokkal ezelőtt.

Jó lenne, ha senki nem dugná homokba a fejét, és mindenki képes lenne a valódi ok-okozati összefüggéseket felismerni. Amikor bekapcsolom a rádiót, televíziót, fellépek az internetre, a digitális világon keresztül (is) ömlenek ránk a (szándékosan) félelemkeltő hírek, a bűnbak állítás, öntömjénezés, mások lejáratása. Ki sem kell lépnünk az otthonunkból, az “agymosás” mégis kiválóan működik.

Ébresztő! Ez a 21. század, s még mindig nem tanultunk abból a töménytelen mennyiségű hibából, amit az elődeink elkövettek. A világot továbbra is a pénz és a hatalom mozgatja. Pedig a legnagyobb erő a szeretet, önmagunk és mások tiszteletben tartása.

El lehet ezt bagatellizálni, s csak az orrunk hegyéig nézni, de tegyük fel a kérdést, hogy milyen életet szeretnénk az unokáinknak, dédunokáinknak?  Végeláthatatlanul kihasználjuk a Földet, szennyezzük a levegőt, az anyaföldet, esztelenül műveljük a termőföldeket (amik így pár évtizeden belül kimerülnek), mérgezzük az ivóvizeinket, a tengereket és óceánokat, egyre több állatfaj kihal … , sőt meg sem állunk a Földön, már a világűr sem szent, 4 éven belül 12 ezer (!) műhold fellövése a cél.

 

 

El sem tudjuk képzelni, hogy mi lesz ennek a következménye… Vajon a mai technika (illetve biológiai hadviselés) mellett egy 3. világháború mivel járna? Elég, ha megnézzük, hogy a koronavírus milyen hatással van az életünkre (ami sokak szerint egy “főpróba” volt csupán).

Gondoljunk bele, hogy 2019 nyarán India 6. legnagyobb városában nem volt ivóvíz, a klímaváltozás következtében kiszáradtak a víztározók. A vízhiány akkor 600 millió embert érintett, s ez évről évre egyre jelentősebb probléma a világ összes többi területén is.

Az éhínség, az elnyomás, a szegénység a történelmünk során előbb-utóbb mindig lázadáshoz és háborúkhoz vezetett.

A mostani kényelmesnek, sok esetben pazarlónak mondható életvitelünk ebben a formában már nem tartható fent sokáig (ami pl. rövid időn belül érinthet bennünket magyarokat, az a nyugdíjak kifizetethetetlensége). A paraszti, önellátó réteget évtizedekkel ezelőtt sikerült szétverni, pedig a kertművelés, állattartás lehetne az önfenntartás kulcsa. Manapság szinte csak a nyugdíjas korosztály az, aki  ért a földműveléshez (kis kivétellel). Jelenleg úgy tűnik, hogy a vállalkozói réteg az új célpont, ha ők is eltűnnek, nem marad más, mint a kiszolgáltatottság a nagyvállalatoknak és multiknak.

A fiatal, felnövekvő generációknak még nehezebb lesz önálló életet kezdeni, hiszen a forint elmúlt évek alatt bekövetkezett elértéktelenedésével párhuzamosan az albérlet és  ingatlanárak az egekbe szöktek. Sok család a forint zuhanása miatt elveszítette az otthonát, de a hiteleit továbbra is fizetnie kell, így rájuk nem számíthatnak az átlagbérből élő családok gyermekei, valamit megjósolhatatlan, hogy milyen hatással lesz egy újabb járvány hullám a gazdaságra, hányan lesznek munkanélküliek, kerülnek utcára.

Mi lehetne a megoldás? Összefogás, egymás támogatása és segítése, önellátás és gazdálkodás (ahol ez lehetséges). A pénz istenítése helyett a környezetünk megóvása. A pénzt nem lehet megenni,  egyik napról a másikra elértéktelenedhet (lásd a mesterségesen kirobbantott 1929-es nagy gazdasági világválságot).

Olyan szinten áll ma a technika, a tudomány, hogy  képesek lennénk pl. ingyen energiát termelni, nem lenne szükség szennyező gázolajra, benzinre, de a leggazdagabbaknak ez nem áll érdekében. Inkább feláldozzák emberek (és állatok) milliói, milliárdjai életét és egészségét, gyakorlatilag az emberiség jövőjét a pénz oltárán. Alig 2 évszázadon belül sikerült elérnünk azt, hogy a Földünk hamarosan élhetetlen lesz.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg másokkal is, látogass el Facebook oldalamra!

 

Édua

 

(A kép forrása: https://www.freepik.com/photos/flower’>Flower photo created by jcomp)

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!